Televizní informační kanál Bohumín

170 let Nového Bohumína na zašlých fotkách a pohlednicích

Seriál zašlých dobových pohlednic a fotografií z 19. a 20. století připomíná letošní 170. výročí Nového Bohumína. Jeho historie je spjatá s železnicí, první vlak sem přijel 1. května 1847. Zajímavosti z historie této části Bohumína ukazuje cyklus, který bohumínská televize připravila ve spolupráci s místními sběrateli a historiky. Projekt odstartoval počátkem února.

Stovky dobových pohlednic a fotografií má ve své sbírce vášnivý sběratel Jiří Spáčil z Bohumína, nejstarší kousky pocházejí z konce 19. století. "Každá pohlednice nebo fotografie, spjatá s historií Bohumína jako takového, má pro mě velkou cenu. Jsem rád, že se mi povedlo dohledat například pohlednici místního vlakového nádraží, na které je budova ještě v původní podobě před přestavbou. Krásné jsou také pohlednice a fotky bohumínských tramvají," říká Jiří Spáčil, sběratel a spoluautor cyklu.

Území osady Bohumín-Šunychl-nádraží, později Nového Bohumína, bylo původně bažinatou a lesy porostlou oblastí. Železnice přitáhla průmysl, fabriky přilákaly lidi, město se rozrůstalo. Neuvěřitelný vývoj dokládají právě pohlednice a fotografie. "Dobové snímky Bohumína jsou populární. Na sociální síti dokonce existuje skupina, která lidi s tímhle zájmem sdružuje. V našem cyklu se snažíme ukázat zajímavosti, o některých se ví jen okrajově nebo zcela zapadly v zapomnění," uvedl Lukáš Kania z bohumínské televize.

Cyklus zašlých fotografií a pohlednic bude mít několik desítek dílů. Seriál začal tematicky příjezdem prvního vlaku 1. května 1847, druhý díl ukáže pohled na zástavbu na území dnešního Nového Bohumína na přelomu 19. a 20. století. Seriál je součástí bloku Zpravodajství s premiérou jednou týdně, jednotlivé díly si mohou diváci přehrát v archivu na webu www.mesto-bohumin.cz/videoarchiv. Partnerem projektu je město Bohumín.

Redakce zpravodajství
Televizní informační kanál Bohumín

publikováno:     zpět
 

fotogalerie

  Seriál k 170. výročí Nového Bohumína.

(c) 2014 Televizní informační kanál Bohumín a Spáčil - TV - Marko. Veškerá práva vyhrazena.