Televizní informační kanál Bohumín

historie studia a bohumínské televize

Úterý 10. srpna 1999, čas 8 hodin a 30 minut. Čas, kdy starosta města Bohumína Ing. Petr Vícha vsunul do vysílacího zařízení první kazetu s obrazovým zpravodajstvím. Tehdy získal Bohumín své nové informační médium - zrodil se Televizní informační kanál Bohumín. Od samého počátku stojí za výrobou pořadů a dramaturgií vysílání videostudio TV Marko.

Původně vysílaný S-VHS systém se časem podařilo doplnit stereozvukem a následně nahradit kvalitním digitálním obrazem. Zprávy z městského úřadu jsme postupně doplňovali o rozhovory, ankety nebo seriály. Vznikaly pořady typu Co nás trápí nebo Starosta odpovídá a přibylo živé vysílání z jednání zastupitelstva města. V neposlední řadě jsme nabídli diskusní pořady, jako například Kulatý stůl, jenž poprvé spatřil světlo světa 22. června roku 2000 a přetrval na obrazovkách až do dnešních dní.

V roce 2010 jsme na obrazovku uvedli nové formáty - Kdo ví, odpoví a Host Studia B. Soutěžní magazín Kdo ví, odpoví, se kterým si můžete prověřit své znalosti o Bohumínu. Ve Studiu B si povídáme se zajímavými osobnostmi na zajímavá témata.

Historický okamžik pro Televizní informační kanál Bohumín přišel v březnu 2011, kdy jsme začali s podporou města vysílat zprávy z Bohumína na 59. kanálu pásma DVB-T v celém Moravskoslezském kraji a lidé tak informace z města na soutoku mohou vůbec poprvé přijímat pomocí běžné televizní antény a set-top boxu.

lidé ve studiu a moderátoři

Základy TIK Bohumín položilo na základě výběrového řízení bohumínské Videostudio Spáčil - TV - Marko. Městskou televizi od základu stavěli Jiří Spáčil, Marek Spáčil a Milena Spáčilová. Jako první moderátorka se na obrazovce objevila Katherini Davasová. Postupem času někteří odcházeli a jiní přicházeli.

REDAKCE

Marek Spáčil
Lukáš Kania
Martin Válek
Jiří Spáčil

MODERÁTOŘI

Katherini Davasová - Koláčková
Libor Glac
Marta Löffelmannová
Petr Hrčka
Simona Babiszová
Lucie Hradilová - Semančíková
Lukáš Kania
Karolína Římanová
Olga Szotková
Nikola Birklenová
Monika Kozmonová
Lucie Balcarová

EXTERNÍ SPOLUPRACOVNÍCI

Pavel Čempěl - spolupracuje na rubrice "O čem píše Oko"
Tomáš Válek - kameraman, střihač
Tomáš Kubart - kameraman, střihač (spolupráce ukončena)
Andrea Kochová - externí redaktorka, od srpna do prosince 2009
Lukáš Wiśniowski - externí redaktor, od prosince 2006 do roku 2008
František Krejzek - spolupracovník od srpna 1999 do roku 2010
Iva Molnárová - spolupracovnice v prvních letech vysílání televize
Milena Spáčilová - bývalá editorka videotextového vysílání

foto: v pořadí druhé studio bohumínské televize z let 2002 - 2009.

televize se stěhovala třikrát

Studio Televizního informačního kanálu se od roku 1999 do roku 2009 nacházelo v budově bohumínské radnice. Původně sídlilo v prostorech, kde je nyní služebna městské policie. V období od června do listopadu roku 2002 se však televize postupně přestěhovala do nových, zmodernizovaných prostor.

10. srpna 2009 televize oslavila 10. výročí svého založení. Při té příležitosti si jako dárek nadělila nové, o mnoho větší prostory. Studio opustilo budovu radnice a přestěhovalo se do prostor na náměstí T. G. Masaryka číslo popisné 226.

publikováno:     zpět
 

fotogalerie

  Moderátory byli v počátcích Petr Hrčka, Iva Molnárová a Katherini Davasová. Katherini (zcela vpravo) byla vůbec první moderátorkou TIK Bohumín.

  Moderátor Petr Hrčka a kameraman Marek Spáčil.

  Moderátorka Simona Babiszová (vlevo) zpovídá štáb České televize, která o nás točila reportáž.

  Moderátor Lukáš Kania (uprostřed) a kameraman Marek Spáčil.

  Z ptačího pohledu - s kamerou nad Bohumínem.

(c) 2011 Televizní informační kanál Bohumín a Spáčil - TV - Marko. Veškerá práva vyhrazena.