Televizní informační kanál Bohumín

Libor Glac

Libor Glac byl jeden z prvních, kteří promlouvali k divákům bohumínské televize. Poprvé se na obrazovce TIKu objevil na podzim roku 1999. "Obavy z práce před kamerou jsem tenkrát neměl, bral jsem to jako něco nového, novou zkušenost. Je potřeba si uvědomit, že v roce 1999 ještě nebylo standardem, aby město mělo svůj infokanál. Nad obavami tenkrát převládla zvědavost."

Jak jsem se dostal k práci v bohumínské televizi …
Má spolupráce s TIK Bohumín a s Jirkou Spáčilem začala vcelku nenápadně a to už snad v roce 1992, kdy jsem Jiřího oslovil, aby mi do rodinné videokroniky natočil záznam prvních krůčků mého syna Tomáše. To se povedlo, no a pak jsme se znovu setkali na rodinné oslavě, kterou zaznamenával opět Jirka. Slovo dalo slovo, sdělil mi, že se chystá projekt infokanálu a zdali bych nechtěl s týmem spolupracovat. Než jsem ale poprvé stanul před kamerou, spolupracovali jsme již na několika komerčních projektech, ke kterým jsem četl komentář. A pak nastal podzim roku 1999 a rozsvícená kamera přede mnou se stala skutečností.

Má první zpravodajská relace …
Na první zpravodajskou relaci si vzpomínám docela přesně, vím, že tenkrát Katka Davasová z časových důvodů nestihla natáčení komentářů, takže jsem byl povolán já. Jednalo se pouze o komentáře a úvodníky jednotlivých příspěvků, nicméně musím říct, že když se na to dnes podívám a zaposlouchám, raději video vypínám. Byly i povedenější reportáže a komentáře :-)

Práce před kamerou …
Jsem povahou v tom nejlepším slova smyslu malinko komediant - a na to jsem hrdý a myslím si, že když někdo dobrovolně předstoupí před to skleněné oko kamery a ví, že jeho "kreace" uvidí jeho sousedé, přátelé a vlastně půl Bohumína, věřte mi, že ta kapka exhibicionismu k tomu prostě patří.

Na co rád vzpomínám …
Takzvané kopance, na ty si ani nevzpomínám, protože pokud byly, tak se naštěstí vše dalo přetočit a přestříhat. Spíš si vzpomínám na některé reportáže, na které nezapomenu - třeba ta o psích výkalech na sídlištích, ta je nezapomenutelná, dále o chovatelích okrasných ptáků, kteří se vší vážností oznamovali světu, že právě vystavují své nejkrásnější ptáky, a třeba na vánoční a silvestrovské vysílání z roku 1999, které se myslím vcelku povedlo.

Co mi práce v televizi dala ... a možná i vzala …
Na otázku, co mi práce v TV dala a co vzala odpovím asi tak, že člověk má možnost se setkat se spoustou zajímavých lidí, dostat se do různých prostředí, kde by se člověk jinak nedostal, a z pohledu řadového občana nový pohled na řešení problémů ve městě. Co vzala? Snad to, že člověk ztratí anonymitu obličeje - a i pro pokladní v nejmenovaném supermarketu je to "ten z Tiku". Ale i to bych snad přiřadil k pozitivům, protože minipopularita mi pomohla třeba k překonání nekonečné fronty při výběru finančních prostředků z bankomatu, kdy mně milí spoluobčané Bohumína umožnili na profláknutý ksicht přednostní výběr, když jsem velmi pospíchal. To potěší.

publikováno:     zpět
 

fotogalerie

  Libor Glac

  Libor s Martou Löffelmannovou.

(c) 2011 Televizní informační kanál Bohumín a Spáčil - TV - Marko. Veškerá práva vyhrazena.